Nem kímélték az akadémikusok a kormány megszállási emlékművét
Kritikus hangon beszéltek a Szabadság téren emelt német megszállási emlékműről az MTA akadémikusai a keddi ülésen - derül ki az Index tudósításából.
Kritikus hangon beszéltek a Szabadság téren emelt német megszállási emlékműről az MTA akadémikusai a keddi ülésen - derül ki az Index tudósításából.
Már csak egy nem világos Borókai Gábor cikkét követően.
Folytatódott a Szabadság téri német megszállási emlékmű építése, hétfőn már az oszlopokat is felállították. Az elmúlt hetekben mindennap tiltakozók szedték szét az építkezés körül felállított kordont, majd múlt kedden a rendőrség eltávolította a tüntetőket.
Egy magányos lélek sorait olvashatjuk, akitől egyaránt távol áll a fennhéjázó gőg és az alantas kocsmai indulat, de a németek így megkapják, ami jár nekik, ám ebből nem következik, hogy a magyarokat hasonlóan sommásan lehetne megítélni. Viszont a zsidókat akkor sem kell említeni, ha róluk beszélünk – remélhetőleg ők is értenek majd a szóból.
A civil polgári engedetlenkedőknek, történészek hadának nem hisz a kormány. Talán majd most a náciknak.
Mintegy ötven közbeszerzést tervez idén a Miniszterelnökség.
Kapós lett a Szabadság téri, még el sem készült megszállási emlékmű: a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetői is összefújták a építési kordon borítását, és szintén tiltakoztak a szobor ellen – persze egészen más okból, mint a baloldali tüntetők. De azért kapott egy "gyilkosok emlékműve" molinót a szovjet emlékmű is.
Kordonbontó sajtótájékoztatót kezdett a Szabadság téren a Hatvannégy Vármegye Mozgalom, de mire odamentek, már nem volt kordon a szovjet emlékmű körül. Egy idő után azért összeszólalkoztak a német emlékmű ellen tiltakozókkal.
Az április 8-i elhíresült Kálmán-Schiffer beszélgetés után kedd este sokan azt várták, jön a "visszavágó" az ATV-ben. Az LMP társelnöke azonban csak az EP-választásokról beszélt.
Manapság ugyan leginkább a gyereküket a jászótérre hordó anyukák látogatják a budapesti Szabadság teret (ha nem éppen a tervezett német megszállási emlékmű építését megakadályozni próbáló civilek gyülekeznek itt), ám ez mégis a főváros egyik legerősebb jelképtartalmú területe. Nem igazán létezett hatalom, amely ne próbálta volna "birtokba venni", saját üzeneteivel megtölteni, elüldözve innen mindenki más emlékét. Megnéztük, mi mindent állítottak már a Szabadság térre.
A lényeg az ellenállás ezzel a szörnyűséges rendszerrel szemben – ezt mondta Bauer Tamás, a Demokratikus Koalíció alelnöke a Szabadság téri megszállási emlékmű építésének helyszínén, ahol a szocialisták és a liberálisok is képviseltették magukat. Megint lebontották a kordont.
Múlt hét kedd este óta már ötödszörre bontották le a kordont, ami a Szabadság térre tervezett emlékmű építési területét védi. A tüntetők azt ígérik, mindaddig így tesznek, amíg meg nem akadályozzák a német megszállás emlékművének megépítését.
A szimbólumokat nem lehet megenni, eszmékkel nem lehet a boltban fizetni. Túl sok a hangjegy, túl sok a filozófus. A politika legyen materiális, a politika az a 3.60-as kenyér. Ettől még nem lesz az.
Heisler András elképzelhetőnek tartja, hogy egy "belső adminisztrációs túlkapás volt" a Szabadság téri emlékmű építésének megkezdése, ha így van, akkor szerinte le lehet állítani az építkezést.
Az V. kerület volt polgármestere, az MSZP-s Steiner Pál felszólította a kormányt, a népszavazási döntésig ne építse fel a szobrot a Szabadság téren. Ha ez mégis megtörténik, ám a belvárosi polgárok az emlékmű ellen voksolnak, akaratuknak a bíróság fog érvényt szerezni.
Kedden, két nappal a választásokat követően váratlanul elkezdődött az építése annak a széles körben vitatott megszállási emlékműnek az építése, amelyről Orbán Viktor korábban azt mondta, hogy húsvét után még egyeztetne róla a magyarországi zsidó szervezetekkel. Az építkezés helyszínén azonnal tiltakozás kezdődött, és ellenzéki politikusok lebontották a kerítést. Az építkezés helyszínén többen azokat köveket keresték, amelyet két hónapja, a holokauszt áldozatainak emlékére odahelyeztek.
Ellenzéki politikusok és tüntetők szedték szét kedden este azt a kerítést, amit a tervezett Szabadság téri német megszállási emlékmű építkezése köré vontak. A sok vitát kiváltó emlékművet ma kezdték el építeni a téren.
Elkezdték építeni a Szabadság téren a német megszállási emlékművet, amely miatt a választások előtt akkora balhé kerekedett, hogy a kormány elhalasztotta a felállítását. Május 31-ig fel is állítják az emlékművet.
Az ötpárti ellenzéki szövetség tüntetésén azt mondták, ha győznek a választáson, nem valósul meg a szerintük történelemhamisító emlékmű a Szabadság téren.